Kiedy najlepiej wybrać się do Dubaju?
Gorący klimat Emiratów Arabskich sprawia, że do Dubaju najlepiej jest wyjechać zimą (między listopadem a marcem), chociaż sezon turystyczny trwa tam przez cały rok. W zimie przyjemna temperatura (25-30°C) nie daje się tak we znaki i jest możliwa do wytrzymania. Najwięcej turystów wybiera się do Emiratów szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Emiraty położone są w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego i skrajnie suchego, co sprawia, że w lecie średnie temperatury sięgają blisko 40°C. Średnie temperatury w ciągu roku nie spadają poniżej 24°, więc lepiej wybrać miesiące, kiedy w Polsce robi się chłodno, a w Emiratach temperatura wody nie spada poniżej 21°C.
Wielu turystów wybiera się do Dubaju na przełomie stycznia i lutego, kiedy przyjemny wypoczynek można również powiązać z robieniem zakupów na Shopping Festiwalu, kiedy większość sklepów oferuje ciekawe promocje i obniżki cen. Generalnie w Dubaju jest wiele ciekawych imprez o charakterze międzynarodowym, z których wyróżnia się przykładowo prestiżowy turniej golfowy Dubai Desert Classic przyciągający wielu gapiów, słynne turnieje tenisowe, gonitwy koni Dubai World Cup czy jeszcze jeden festiwal związany z zakupami „Letnie Niespodzianki” (przełom lipca i sierpnia). Turyści pojawiają się także w grudniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, kiedy Dubaj odwiedzają liczne gwiazdy ze świata filmu.
Jaka waluta obowiązuje w Emiratach Arabskich i jakie są orientacyjne ceny?
Walutą Emiratów Arabskich jest dirham ZEM (AED), 1 Dh = 100 filsów. Chociaż Emiraty nie są tanim państwem, za wiele produktów, w tym przeważnie pamiątki i paliwo, płaci się mniej niż w krajach europejskich. Ceny w hotelach utrzymują się na wysokim poziomie, gdyż jakość usług świadczonych przez infrastrukturę hotelową jest również na najwyższym poziomie.
Gdzie i jakie pamiątki kupić w Dubaju?
Targowiska w Emiratach mają niepowtarzalny urok, więc tam najlepiej rozglądnąć się za ciekawymi pamiątkami, chociaż w głównych, dużych miastach są także dziesiątki sklepów z rozmaitymi gadżetami. Tańsze niż w krajach europejskich jest przykładowo złoto, dlatego wiele sklepów po dobrych cenach oferuje najróżniejsze bransolety, pierścionki, naszyjniki często ozdobione kamieniami szlachetnymi. Na bazarach można kupić orientalną odzież oraz naturalne kosmetyki pochodzące z krajów arabskich. Dużym uznaniem cieszą się wyroby ceramiczne, malowane ręcznie w rozmaite wzory oraz przedmioty wyprodukowane w warsztatach rękodzielniczych. Ciekawą pamiątką może być ozdobna fajka wodna lub biały płaszcz „Kandura”.Wiele ciekawych i stosunkowo tanich pamiątek można kupić na organizowanych sezonowo „shopping festiwalach”.
Dubaj to prawdziwy raj dla poszukiwaczy pamiątek. Oprócz wielu centrów handlowych i setek typowych sklepów, uliczki miasta skrywają targowiska oferujące najbardziej egzotyczne pamiątki i niewielkie sklepiki z wyszukanymi drobnostkami. Warto wybrać się przykładowo na „Suk Madinat Dżumejra” – targowisko stylizowane na stary arabski targ lub na słynny Złoty Targ oferujący kosztowności w przystępnej cenie. Pamiątek najlepiej poszukiwać w dzielnicach: Dejra i Karama, a także w Muzeum Heritage Village oraz dzielnicy Bur Dubaj, gdzie znajduje się słynny Targ Tekstyliów.
Jaki czas obowiązuje w Emiratach Arabskich?
W okresie zimowym do czasu polskiego dodajemy 3 godziny, w okresie letnim 2.
Jak poruszać się po Dubaju?
Odległości między miastami w Emiratach nie są duże, dlatego nie ma rozwiniętej sieci kolejowej. Najlepiej jest przemieszczać się autobusami i minibusami, które bardzo szybko i dzięki dobrze rozwiniętej sieci autostrad, dowożą podróżujących na miejsce. Na najpopularniejszych trasach kursują również wieloosobowe taksówki, niemniej trzeba zapłacić za podróż dużo więcej niż tradycyjną komunikacją.
Sieć dróg między najważniejszymi miastami jest bardzo dobrze rozwinięta, chociaż w największych aglomeracjach przemieszczanie się utrudniają korki. Znaki informują kierowców w języku arabskim i angielskim. Duży wybór wypożyczalni samochodów oferują największe kurorty, lotniska, a także same hotele. Przy wypożyczeniu auta należy legitymować się międzynarodowym prawem jazdy, paszportem i posiadać kartę kredytową.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Z racji tego, że Dubaj jest głównym węzłem komunikacyjnym w kraju, infrastruktura drogowa rozwiązana jest na wysokim poziomie i można bez problemu dostać się do wszystkich większych miast. Lotnisko w Dubaju jest najważniejszym tego typu obiektem na Bliskim Wschodzie i prowadzi do niego szereg kilkupasmowych autostrad. Region Dubaju ma bardzo dobre połączenia z Szardżą, Abu Dhabi, Fudżajrą i Al Ajn. Sprawnie funkcjonuje także komunikacja miejska dysponująca kilkudziesięcioma liniami oraz metro łączące między innymi lotnisko z centrum. Ciekawą formą przemieszczania się może być „abras”, czyli tradycyjna, drewniana łódź pełniąca rolę taksówki kursującej między brzegami Zatoki Dubaj. Po zatoce pływają także „waterbusy” i jeszcze większe „hydrobusy”. Niezależną komunikacją, nieustannie rozbudowywaną dysponują „palmowe wyspy”.
Jakie plaże są w Dubaju?
Obok ekskluzywnych hoteli, plaże to główny czynnik przyciągający turystów do Dubaju. Szerokie wybrzeże z drobnym, białym piaskiem rozciąga się na długości kilkudziesięciu kilometrów i nieustannie rośnie wraz z miejską zabudową. Plaże pełne są rozmaitych udogodnień w postaci parasoli, leżaków, pryszniców, niezliczonej ilości wypożyczalni sprzętów wodnych, tawern i barów serwujących drinki z palmami. Z racji tego, że przy nabrzeżu wznoszą się setki hoteli, większość z nich ma prywatny dostęp do plaż, niemniej kąpieliska bardzo często za niewielką opłatą są udostępniane wszystkim turystom. Najwięcej ogólnodostępnych, publicznych plaż znajduje się między Portem Raszid a Dżebel Ali. Najpopularniejszym miejscem kąpielowym jest wymarzona Jumeirah Open Beach prezentowana najczęściej na wakacyjnych widokówkach. Wiele odcinków sąsiaduje z ocienionymi ogrodami i miejscami piknikowymi, w których można skorzystać z udostępnionego grilla i we własnym zakresie wykorzystać porę lunchu. Wśród miłośników adrenaliny najbardziej znana jest Kite Beach idealna do uprawiania sportów wodnych, gdy panują korzystne warunki wietrzne. W sąsiedztwie słynnego hotelu Burdż Al Arab znajduje się uwielbiana przez surferów Sunset Beach. Plaża nie jest ograniczona przez falochrony, tak jak większość plaż w Dubaju, przez co panują na niej idealne warunki do surfowania. Przyjemnym kąpieliskiem jest także położona na południowy-zachód publiczna plaża w dzielnicy Dubaj Marina. Prawdziwym rajem dla turystów są wyśnione plaże z aksamitnym piaseczkiem, ocienione palmami i oferujące wiele atrakcji stworzone z myślą o turystach na „palmowych wyspach”.
Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieć dostęp.
Jakie są ograniczenia celne w Emiratach Arabskich?
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów, a bez opłat celnych można wwieźć i wywieźć, 200 szt. papierosów, 40 cygar lub 2 kg tytoniu, 2 l alkoholu wysokoprocentowego i 2 l wina. Warto pamiętać, że takie produkty mogą przewozić nie muzułmanie powyżej 18 roku życia.
Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania ze służby zdrowia w Emiratach Arabskich?
Służba zdrowia charakteryzuje się wysokim standardem i opiera na lecznictwie prywatnym, dlatego należy pamiętać, że ubezpieczenie i usługi medyczne są w Emiratach Arabskich kosztowne, a opłaty za wszystkie zastosowane leki i usługi naliczane są oddzielnie. Koniecznie trzeba wykupić w Polsce stosowne, międzynarodowe ubezpieczenie podróżne i zdrowotne lub wykupić takie ubezpieczenie w Emiratach, spełniające określone warunki. Powinno ono obejmować wszystkie formy aktywności, zgodnie z celem pobytu w Emiratach, aby w przypadku choroby odzyskać koszty poniesione za leczenie. Warto sprawdzić czy ubezpieczenia takie wykupuje się automatycznie, przy zakupie wycieczki. Dodatkowo można zaopatrzyć się w polską polisę ubezpieczeniową i należy pamiętać o zbieraniu rachunków za wizytę, by po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot kosztów.
Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie zawsze jest zdatna do picia. Koniecznie trzeba pić dużą ilość wody, gdyż niska wilgotność powietrza może szybko odwodnić organizm.
Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej w niektórych krajach istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej.